Szkodliwe dodatki do żywności – wywiad z prof. Grażyną Cichosz

    Pani Profesor Grażyna Cichosz jest współautorką niezwykle wartościowych artykułów naukowych (niektóre z nich zaprezentowałam tutaj). Skorzystałam z nich, pisząc książki – można je odnaleźć w materiałach źródłowych moich publikacji. Zapraszam Państwa do wysłuchania wywiadu, jaki z Panią Profesor przeprowadził Mateusz Ostręga. Wywiad z pewnością może się przysłużyć tym, którzy jeszcze chodzą do sklepów …

Szkodliwe dodatki do żywności – wywiad z prof. Grażyną Cichosz Read More »

Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie – część 2 – ogólny wpływ na organizm

    Zapraszam na drugą część prezentacji na temat wpływu sztucznego PEM na zdrowie. Tym razem przedstawiam ogólny wpływ promieniowania na organizm – w zakresie każdej komórki, tkanki, organu i układu. Zjawisko to może przyczyniać się do powstania lub nasilenia się praktycznie każdego zaburzenia zdrowotnego czy choroby.      

Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie – część 1 – wstęp

    Podjęłam temat bardzo trudny, ciężki i nierozrywkowy. Wymaga on czasu, cierpliwości i skupienia, aby w wystraczającym stopniu go ZROZUMIEĆ. Zdaję sobie sprawę, że tylko nieliczni zechcą się w niego wgłębić. Ale jednak zrobiłam to dla tych nielicznych, bo uważam, że warto. Bo może to wnieść sporo w życie i zdrowie osób, w przypadku …

Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie – część 1 – wstęp Read More »

Makowiec świąteczny i pierniczki. Wypieki a dietoterapia. Czy słodkości mogą służyć zdrowiu? Drożdże

Dzisiaj kolejne potrawy wigilijne, tym razem nasze ulubione wypieki rodzinne – makowiec świąteczny i pierniczki, zrobione na składnikach naturalnych najwyższej jakości, nieprzetworzonych przemysłowo, bez szkodliwych substancji chemicznych. Szczegóły – w poniższym filmiku. Życzę Państwu pozytywnych zmian na świątecznych stołach, bez konieczności odchodzenia od naszej polskiej tradycji 🙂      

Kasza gryczana ze szpinakiem, posiłki bazowe, rola surówek

  Na zdjęciu – kasza gryczana ze szpinakiem, z dodatkiem cielęciny i surówki.   Kaszę gryczaną ze szpinakiem można spożyć jako samodzielne danie lub – tak jak widać na zdjęciu – można ją połączyć z jakimś białkowym dodatkiem – jajkami na twardo w plasterkach, serem żółtym startym na wiórki, orzechami czy mięsem pokrojonym w kostkę. …

Kasza gryczana ze szpinakiem, posiłki bazowe, rola surówek Read More »

Padaczka – burza w mózgu

    O padaczce – przez szkiełko i oko. Ciekawy wykład profesora Suffczyńskiego, który uświadamia nam, że nasze organizmy są urządzeniami elektrycznymi. Jakie znaczenie ma ten fakt? O tym już wkrótce, w ramach przygotowywanego przeze mnie materiału o wpływie pól elektromagnetycznych na zdrowie człowieka. Inne refleksje po wysłuchaniu wykładu: Co jest przyczyną padaczki? Co rozumiemy …

Padaczka – burza w mózgu Read More »

Sok warzywno-owocowo-ziołowy – przykład posiłku wysokowęglowodanowego bezzbożowego

    W ramach dietoterapii nie skupiajmy się na tym, z czego musimy zrezygnować, a na tym, czym szczodrze obdarowuje nas Natura. Kreujmy nasz indywidulany szwedzki stół – bogatą ofertę kulinarną, a poczucie deprywacji zniknie. W jego miejsce pojawi się radość z jedzenia. Dzisiaj o sezonowym październikowym soku, który można zrobić w domu (przepis znajduje …

Sok warzywno-owocowo-ziołowy – przykład posiłku wysokowęglowodanowego bezzbożowego Read More »

Petycja w sprawie przeciążenia uczniów w szkołach – głos nastolatków – konferencja w Krakowie – 2022-08-21

  Głos nastolatka:   Podpisuję, ponieważ wszystko napisane w tej petycji to prawda. Tej nauki jest tak dużo, iż uczniowie są zmuszeni do spędzania 90% czasu wolnego na odrabianiu lekcji. Również przez tak dużą liczbę godzin lekcyjnych pogarsza się stan psychiczny dzieci, wiele moich znajomych popada w apatię, depresję, stan chronicznego zmęczenia itd. A to …

Petycja w sprawie przeciążenia uczniów w szkołach – głos nastolatków – konferencja w Krakowie – 2022-08-21 Read More »

Racuszki z dyni na mące gryczanej. Dobry start w diecie bezzbożowej

  Na zdjęciu – racuszki z dyni na mące gryczanej.   Racuszki z dyni na mące gryczanej to dobra propozycja dla dzieci wychodzących z nałogu zbożowego (gryka nie jest zbożem). Jest to danie węglowodanowe bez dodatku wyekstrahowanych cukrów w postaci białego proszku, kryształków czy syropów. Zawiera sporo tłuszczu i białka, dzięki czemu maleje ryzyko rozchwiania …

Racuszki z dyni na mące gryczanej. Dobry start w diecie bezzbożowej Read More »

Powidła śliwkowe i śliwki suszone. Dieta jako radość jedzenia, a nie ograniczenie

  Na zdjęciach – zapasy na zimę: powidła i śliwki suszone (zdjęcia z zeszłych sezonów, ale wciąż aktualne :)).   Powidła owocowe i owoce suszone to rodzaje zapasów pożywienia, które nie wymagają prądu w przechowywaniu – nie trzeba ich szczególnie schładzać ani mrozić. W dzisiejszych niespokojnych czasach aspekt ten przybiera szczególne znaczenie. Powidła nie zawierają …

Powidła śliwkowe i śliwki suszone. Dieta jako radość jedzenia, a nie ograniczenie Read More »

Jajka na twardo w różnych wariantach

  „Jajka na twardo w różnych wariantach” – to propozycja, z której skorzystała dzisiaj rano moja 15-letnia Córeczka. Sama przygotowała sobie śniadanie: szybkie i pożywne, składające się z jajek na twardo, pomidorów z cebulą i bazylią, przypraw, ziół i oliwy z oliwek. Zrobiła to zupełnie spontanicznie, dzięki „zapasom potraw gotowych”, jakie mamy w lodówce, w …

Jajka na twardo w różnych wariantach Read More »

Placek drożdżowy ze śliwkami

  Placek drożdżowy ze śliwkami – w naszym wydaniu, czyli na miodzie i mące z samopszy, nie będzie wystarczająco słodki dla przeciętnego zjadacza produktów zawierających cukier (wyekstrahowaną sacharozę). Jednak dla tych, którzy przeszli już na naturalny sposób odżywiania, ciasto to jest… słodkim smakołykiem! Jak wyjaśnić ten fenomen? Gdy wprowadzamy właściwe zmiany w naszej codziennej diecie, …

Placek drożdżowy ze śliwkami Read More »

Czas szkoły – czas stracony?

      To tylko bezmyślny system, przez który trzeba przebrnąć – mówię moim zmęczonym nastoletnim dzieciom. Szukam w głowie filozoficznych argumentów, które pomogłyby im poczuć się wolnymi wobec obiektywnego, fizycznego zniewolenia. Szukam dobrych stron ich wątpliwej sytuacji, bo przecież nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło… Nabywanie umiejętności przetrwania, z ograniczaniem strat …

Czas szkoły – czas stracony? Read More »

Petycja – komentarze do podpisów

  Do sygnatariuszy petycji w sprawie przeciążenia dzieci w szkołach:   Dziękuję za Państwa podpisy pod petycją i zachęcam do dodawania komentarzy do swoich podpisów (można to zrobić w dowolnym czasie po złożeniu podpisu). Takie komentarze wspomogą petycję – zostaną wysłane do władz wraz z listą podpisów. Ja sama dodałam komentarz do mojego podpisu, poniżej …

Petycja – komentarze do podpisów Read More »

Tatar

  Tatar – klasyczne danie z surowego mięsa i surowego żółtka – nie wszystkim przypada do gustu. Jednak odpowiednio przygotowany okazuje się posiłkiem nie tylko smacznym, lekkim i sycącym, lecz także – terapeutycznym. Surowe pożywienie zalecam przede wszystkim w czasie i po antybiotykoterapii, gdyż właśnie takie daje największą szansę na odbudowę zrujnowanej lekami mikroflory jelitowej. …

Tatar Read More »

Ciasto makowo-serowe bezzbożowe

  Na zdjęciu – moje ulubione ciasto makowo-serowe bezzbożowe.   Jeśli na śniadanie jem obiad, to na obiad zjem sobie ciasto 😉 Tak właśnie wygląda moje dzisiejsze menu – w dniu pokarmów mlecznych, które spożywam rotacyjnie. Na śniadanie przygotowałam kaszę gryczaną na cebuli i sporej ilości masła klarowanego, z dodatkiem pieprzu i szczypty mielonych nasion …

Ciasto makowo-serowe bezzbożowe Read More »

Sezamki

    Na zdjęciu – sezamki, jako pożywna przekąska lub wręcz – posiłek.   Sezamki robione w domu nie są identyczne w smaku i konsystencji z tymi oferowanymi w sprzedaży, jednak z powodzeniem mogą je zastąpić. Domowe sezamki nie zawierają cukru, syropu glukozowego czy wątpliwych pod względem zdrowotnym substancji słodzących. Sezamki to pokarm wysokobiałkowy, wysokotłuszczowy …

Sezamki Read More »

Moja petycja w wersji audio

    Szanowni Państwo,   Dziękuję za Państwa podpisy. Podpisy wciąż zbieram i ruszam z kampanią informacyjną, gdyż, aby petycja odniosła swój skutek – uświadomiła jak najwięcej rodziców i nauczycieli o problemie, a także wywarła wpływ na decydentów w rządzie, musimy zebrać znacznie więcej głosów poparcia. Liczę na Państwa pomoc w tym względzie; przesyłam Państwu …

Moja petycja w wersji audio Read More »

Migdały łuskane

    Na zdjęciu – migdały łuskane z jagodami, jako pożywna letnia przekąska lub wręcz – posiłek.   Migdały, tak jak inne orzechy czy nasiona oleiste, nie zawsze są dobrze tolerowane, szczególnie gdy spożywane są same, a nie w kompozycji z innymi pokarmami. Dlatego zalecam spożywać je z jakimś dodatkiem, najlepiej surowym, w postaci owoców …

Migdały łuskane Read More »

Petycja w sprawie zmniejszenia liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych
w szkołach podstawowych i średnich

Photo by Taylor Wilcox on Unsplash Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele, Wychowawcy, Dyrektorzy Szkół, Poniżej przedstawiam Państwu petycję, jaką wystosowałam do polskich władz w sprawie, która może być przez Państwa niedostrzegana  w codziennym zabieganiu, a która poważnie wpływa na życie naszych Dzieci. Otóż jako rodzic – dzisiaj już nastolatków – coraz bardziej niepokoję się rosnącym z roku na rok …

Petycja w sprawie zmniejszenia liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych
w szkołach podstawowych i średnich
Read More »

Kompot

  Na zdjęciu – kompot zrobiony z sezonowych owoców, jakie mamy pod ręką w drugiej połowie lipca: porzeczki czarnej i czerwonej, jeżyn oraz jabłek papierówek.   Nie robimy kompotów na zimowe zapasy, gdyż nie ma takiej potrzeby, poza tym świeżo zrobione są najsmaczniejsze i najbardziej odżywcze. Latem i jesienią korzystamy ze świeżych – sezonowych owoców, …

Kompot Read More »

Wakacje bez elektrosmogu

  Promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z urządzeń bezprzewodowych to jeden z poważniejszych czynników zdrowia, na który zwracam uwagę moim pacjentom dietetycznym. Wprawdzie dietą można zdziałać cuda, ale niestety współcześnie sama dietoterapia nie wystarcza, aby dojść do pełnego i długookresowego zdrowia (nie wspominam już nawet o „zachowaniu” takiego zdrowia, bo prawdziwie zdrowych ludzi jest coraz mniej wokół …

Wakacje bez elektrosmogu Read More »

Humus

    Na zdjęciu – humus, jako składnik białkowy dania obiadowego.   W dni diety roślinnej, przeplatane rotacyjnie z dniami białka zwierzęcego, jakie czasami zalecam w dietoterapii, proponuję humus – bogate źródło białka roślinnego – zamiast mięsa, ryby, jajek czy sera. Z humusem bardzo dobrze komponuje się kasza gryczana lub ziemniaki na ciepło, ze sporym …

Humus Read More »

Placuszki makowo-czekoladowe bezzbożowe

  Na zdjęciach – etapy powstawania placuszków makowo-czekoladowych bezzbożowych.   Placuszki makowo-czekoladowe są moim ulubionym przysmakiem, a zarazem wysokoodżywczym posiłkiem. Są znakomitym zastępstwem przemysłowo wyprodukowanej czekolady – osobom uzależnionym od czekolady polecam właśnie te placuszki. Polecam je też pacjentom pozostającym na diecie bezzbożowej. Zaspokajają one nie tylko potrzebę spożycia czegoś słodkiego, lecz także zapewniają sporo …

Placuszki makowo-czekoladowe bezzbożowe Read More »

Lody robione bez maszynki – orzechowe i czekoladowe

  Na zdjęciu – lody orzechowe i czekoladowe według przepisu „Lody robione bez maszynki”.   Tym razem lody zostały eksperymentalnie zrobione z orzechów laskowych, a nie z włoskich. W wersji czekoladowej – do lodów z udziałem orzechów dodaliśmy pełnotłuste kakao. Takie lody to bardziej posiłek niż deser – zawierają sporą ilość cennych substancji odżywczych i …

Lody robione bez maszynki – orzechowe i czekoladowe Read More »

Glifosat w moczu – artykuł

    Wiele wskazuje na to, że glifosat – powszechnie stosowany środek chwastobójczy i desykant, który powoli i podstępnie rujnuje nasze zdrowie, znajduje się w organizmach większości Polaków, w tym w organizmach dzieci. Środek ten niszczy naszą mikroflorę jelitową, upośledza mechanizmy oczyszczania się organizmu, zaburza układ hormonalny na poziomie subtoksycznych, a wręcz śladowych ilości, jest …

Glifosat w moczu – artykuł Read More »

Kapusta młoda z sosem winegret

  Na zdjęciu – kapusta młoda z sosem winegret.   Surówkę tę robi się ekspresowo, pod warunkiem że w lodówce mamy zapas sosu winegret. Surówkę można wzbogacić plasterkami rzodkiewki.   Nasz sos winegret jest nieco inny niż ten klasyczny – zawiera więcej substancji odżywczych. Jest to niezwykle ważny dodatek, tak jak inne dodatki w naszych …

Kapusta młoda z sosem winegret Read More »

„Warzywo pojedyncze” – kalarepa

    Na zdjęciu – przykład naszego „zdrowego fast foodu”: wiosenna młoda kalarepka i pestki słonecznika.   Posiłek szybki i zdrowy – dobre źródło białka, tłuszczów, węglowodanów, mikro- i makroelementów (w pestkach słonecznika) oraz orzeźwiających antyoksydantów, witamin i dobrej jakości wody (w surowym, świeżym warzywie – w tym przypadku – kalarepie). Taki posiłek jest idealny …

„Warzywo pojedyncze” – kalarepa Read More »

Boeuf Strogonow

  Na zdjęciu – Boeuf Strogonow z odrobiną kaszy gryczanej i melisą. Tym razem przedstawiam Państwu danie mięsne z lepszego gatunku wołowiny według przepisu mojej Mamy, bo tylko w takim wydaniu potrawa ta smakuje mi najbardziej… Moje modyfikacje to kasza gryczana zamiast ryżu i melisa zamiast natki pietruszki, choć oczywiście wersja oryginalna jest jak najbardziej …

Boeuf Strogonow Read More »

Scroll to Top