Poniżej cytuję list otwarty do Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka, jaki ukazał się na łamach Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wprowadzenie odgórnego zakazu używania przez dzieci telefonów komórkowych w szkołach. Uzasadnieniem są liczne badania wskazujące na szkodliwy wpływ smartfonów na zdrowie, wyniki w nauce i sukcesy w życiu dzieci.
Łódź, 11 lipca 2023 r.
Szanowny Pan
Prof. Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
al. J. Ch. Szucha 25
00-918 Warszawa
Szanowny Panie Ministrze,
Instytut Spraw Obywatelskich prowadzi kampanię obywatelską „Ratuj Dzieci!”. Jej celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie wpływu nowoczesnych technologii na życie obywateli, szczególnie dzieci.
15 lipca, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.
Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wprowadzenie odgórnego zakazu używania przez dzieci telefonów komórkowych w szkołach. Uzasadnieniem są liczne badania wskazujące na szkodliwy wpływ smartfonów na zdrowie, wyniki w nauce i sukcesy w życiu dzieci.
Od 1 stycznia 2024 roku zakaz taki ma zostać wprowadzony w Holandii. Rozwiązania ogólnokrajowe obowiązują już we wszystkich szkołach Francji, Włoch, Grecji i Portugalii.
Przed szkodliwym oddziaływaniem smartfonów ostrzega wielu specjalistów, m.in. prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek, prof. Andrzej Zybertowicz oraz prof. Manfred Spitzer (w książkach „Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?”, „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci” oraz „Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie”).
Na początku czerwca 2023 r. ukazał się raport Instytutu Pokolenia, pt. „Smartfon? Tak, ale z głową. Jak ustalić zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych”. W licznych badaniach i rekomendacjach przedstawionych w raporcie uderza negatywny wpływ włączonych smartfonów na zachowanie edukacyjne uczniów zarówno w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W raporcie zwrócono uwagę, że w placówkach oświatowych brakuje regulacji w ramach jednolitej strategii cyfryzacji polskiej oświaty, która przygotowywałaby uczniów do radzenia sobie z nowoczesnymi technologiami i zabezpieczałaby ich przed negatywnymi skutkami, które cyfryzacja może powodować.
Obowiązujące polskie prawo oświatowe stwarza podstawę ograniczania na mocy statutu szkoły swobody korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych i elektronicznych. Tym samym, statut może przewidywać nie tylko zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć, lecz również obowiązek ich oddawania na przechowanie w określonym miejscu podczas pobytu w szkole. Jednak jak pokazała praktyka, zasady te są różnie interpretowane w statutach szkół. Problemem jest również egzekwowanie wprowadzonych zapisów.
Wprowadzenie odgórnego zakazu używania przez dzieci telefonów komórkowych w szkołach zdecydowanie ograniczy negatywny wpływ smartfonów na polskie dzieci.
Pozostajemy w gotowości, by w razie potrzeby przedstawić Panu Ministrowi nasze argumenty i włączyć się w proces przygotowywania wdrożenia wyżej wymienionego zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach.
Z wyrazami szacunku,
Rafał Górski
Prezes Zarządu
Instytut Spraw Obywatelskich
Do wiadomości: prasa, radio, telewizja
Źródło tekstu i ilustracji: Tygodnik Spraw Obywatelskich
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach przez dzieci jest jak najbardziej zasadny tym bardziej, ponieważ nie
ma wartości dodanej jaką miały by wnieść smartfony w szkole.