Witam 🙂 czy jest jakiś sprawdzony sposób na zmniejszenie migdała? Po infekcji jeden wrócił do normy, a drugi utrzymuje się cały czas. Jest wielkości dużego orzecha laskowego i na nim robią się białe czopy wychodzące z krateru migdała, które nieprzyjemnie pachną, co czuć z ust dziecka (10 lat). Co jakiś czas laryngolog, jak je widzi, to usunie. Do laryngologa chodzimy na wizyty kontrolne słuchu po usunięciu 3 migdałka, z którego powodu dziecko nie słyszało i doznawało ciągłych infekcji. Słuch jest ok, infekcje, tzn. ich częstotliwość, zmniejszyła się, ale dalej występuje katar, ból gardła i zatok. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 🙂
Przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, uszu czy zatok nie wynikają z obecności patogenów w otoczeniu człowieka, a z zanieczyszczenia jego organizmu oraz z niedożywania jakościowego. Infekcje są rezultatem tego stanu rzeczy, a nie pierwotną przyczyną. Ponadto wyżej wspomnianym stanom zapalnym towarzyszy dysbioza jelitowa, która również wynika z zatrucia środowiskowego (tj. przewlekłego, kumulatywnego) oraz ze złej jakości żywności. Dysbioza w jelitach poprzedza infekcje w pozostałych częściach ciała. Reasumując, przyczyną dolegliwości jest zaburzenie szeroko rozumianego środowiska chorego, gdzie dieta jest tylko jednym z elementów tego środowiska – choć bardzo znaczącym.
Zalecenia dietetyczne w problemach z migdałami są takie same, jak przy anginie: na czas dietoterapii wykluczamy z diety dziecka zboża (pieczywo, ciasta, ciasteczka, mąka, kasze, makarony, ryż, kukurydza, naleśniki, pierogi itp.), mleko i jego przetwory, miód, słodycze (przemysłowe słodycze i cukier wykluczamy z diety na zawsze, natomiast tutaj mam na myśli słodkości zrobione na bazie miodu i suszonych owoców). W diecie powinno się pojawić jak najwięcej naturalnego tłuszczu (jednak w granicach ochoty dziecka) typu smalec – wieprzowy, gęsi, wołowy, masło, nierafinowany olej kokosowy na zimno tłoczony. Jeśli dziecko ma ochotę, może te tłuszcze spożywać nawet na łyżeczce – jako przekąskę. Co dziecko może jeść (niech samo wybiera): mięso, jajka, warzywa (w tym ziemniaki), orzechy i nasiona oleiste (słonecznik, sezam, dynia, siemię lniane itp.) – wszystko w rozmaitych rodzajach, postaciach i kombinacjach pokarmowych. Cała żywność powinna pochodzić z naturalnie prowadzonych małych gospodarstw wiejskich (bez udziału pestycydów, antybiotyków, hormonów itp.) i nie może być przetworzona przemysłowo. Nie zapominajmy o dodatkach do potraw: ziołach, przyprawach, zieleninie, kiełkach.
Zalecenia pozadietetyczne w kierunku redukcji czynników chorobotwórczych, w tym substancji toksycznych:
-
- ograniczenie lub eliminacja chemicznych środków czystości i kosmetyków;
- ograniczenie lub eliminacja środków farmakologicznych (pod nadzorem lekarza);
- ograniczenie lub eliminacja promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze sztucznych źródeł.