fbpx

Wstęp do książki „Zdrowe Dzieci” – tom 2

W pierwszym tomie Zdrowych Dzieci przedstawiłam szereg różnych czynników wpływających na zdrowie dziecka, począwszy od tych najbardziej oczywistych – odżywiania, emocji i snu, poprzez bardziej kontrowersyjne – szczepionki i leki, a skończywszy na tych pozornie błahych, nie zawsze branych pod uwagę, jak na przykład wynalazki cywilizacyjne, toaleta poranna czy zdrowie rodziców. Szczegółowo omówiłam problem współczesnej żywności, temat szczepień oraz zagadnienia związane ze sferą psychiczną, takie jak rodzicielska bliskość czy edukacja.

Zapraszam Czytelnika do lektury drugiego tomu, który stanowi praktyczne dopełnienie treści pierwszego: rozszerza temat odżywiania oraz porusza kwestię chorób współczesnego dziecka.

Zdrowe odżywianie dziecka to zagadnienie wielowymiarowe, wymagające uporządkowania wiedzy o odżywianiu i jego wpływie na zdrowie oraz o samym dziecku i jego sposobie funkcjonowania, a także nabycia umiejętności obserwacji, wyciągania wniosków i współpracy z małym człowiekiem. Wiąże się też z umiejętnością planowania i organizacji zakupów spożywczych, jak również gotowania.

Z kolei choroby współczesnego dziecka wskazują na konieczność przyjęcia innego niż dotąd postępowania, zrozumienia pewnych nowych, obcych nam i nierzadko dziwnych zjawisk. To już nie te dawne, incydentalne przeziębienia czy niewinne choroby wieku dziecięcego, ale coś znacznie poważniejszego: to zaburzenia chroniczne, o nie do końca poznanej etiologii, którym współczesna medycyna akademicka nie potrafi skutecznie zaradzić. To alergia, nietolerancja pokarmowa czy wręcz choroby z autoimmunoagresji. To cała gama zaburzeń neurologicznych, od tych nieznacznych do bardzo poważnych, będących tragedią dla niejednej rodziny. To groźne zaburzenia łaknienia dotykające nastolatków, a także coraz częściej – małe dzieci.

Jako mama z kilkunastoletnim stażem rodzicielskim i praktyką w wyprowadzeniu swoich dzieci z chorób i utrzymywaniu ich w trwałym zdrowiu, postanowiłam podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami z innymi rodzicami. Mam nadzieję, że moja książka okaże się dla nich dobrym punktem odniesienia w opiece nad dziećmi i punktem startu do własnych, niezależnych poszukiwań w tym niełatwym współczesnym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top