Na zdjęciu – zupa szpinakowa, czyli jedna z wielu „zup tematycznych”, jakie proponuję w mojej książce kucharskiej, na wywarze mięsno-kostnym gotowanym z dodatkiem przypraw, ziół i innych naturalnych suplementów diety.
Zupy jarzynowe należą do najzdrowszych posiłków węglowodanowych – o niskim ładunku glikemicznym, zawierających przy tym prozdrowotne kwasy tłuszczowe, a także mnóstwo mikro- i makroelementów, z minimalną ilością białka zwierzęcego. To pokarm, który działa profilaktyczne i leczniczo, oczywiście jeśli w danym momencie lub dniu mamy na niego ochotę, jeśli spożywamy go ze smakiem (pamiętajmy, że nawet „najzdrowsze” pożywienie nie jest zdrowe dla człowieka, który nie ma na nie wyraźnej ochoty w określonej chwili).
Przepisy na zupę szpinakową i wywar na zupę – wraz ze wszystkimi pozostałymi naszymi rodzinnymi przepisami – znajdują się w książce kucharskiej pt. „Zdrowa Rodzina” 🙂
W książce, w rozdziale wyposażenie kuchni, piszesz Ewo o szybkowarze, a jakie jest Twoje zdanie o wolnowarze? Zastanawiam się, co wybrać? No i kwestia z czego misa, wolnowary mają ceramiczne i kamionkowe misy, wiem, że zalecasz stal nierdzewną…
Pozdrawiam
Olu, nie posiadam wolnowaru 🙂 Oczywiście słyszałam o nim, ale nie mam osobistego doświadczenia w tym względzie. Myślę, że misy ceramiczne czy kamionkowe są ok.
Co do długiego gotowania, zdecydowanie jest ono zalecane dla wywaru z mięsa, kości, przypraw i ziół, natomiast po zajarzynowaniu zupę gotujemy stosunkowo krótko.