William Dufty: Sugar Blues
Oryginalna wersja książki: Grand Central Life & Style, 1993 r. (pierwsze wydanie: 1976 r.)
Wersja książki w języku polskim: Sugar Blues. Zniewoleni przez cukier, Wydawnictwo HITO
Lektura przestrzega nas nie tylko przed samym cukrem – jego uzależniającym i chorobotwórczym wpływem na organizm, ale również przed oddziaływaniem rynku spożywczego, na którym królują takie produkty jak wyekstrahowana sacharoza.
Tam, gdzie mamy do czynienia z przemysłem, siłą wiodącą jest bezwzględna chęć osiągnięcia zysku i prawo „ucywilizowanej” – współczesnej dżungli. Chęć osiągnięcia zysku, bardzo pożyteczna w rozwoju cywilizacyjnym, bywa przyczyną patologii, gdy jest zaspokajana w warunkach dżungli. I tak jest w przypadku przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i medycznego. W książce czytamy o patologiach w przemyśle spożywczym, w tym – cukrowniczym. Można przy tym łatwo dostrzec analogię zjawisk występujących w przemyśle farmaceutycznym, w tym – szczepionkowym. Podobieństwo występuje chociażby w schemacie ustalania norm bezpieczeństwa dla żywności i dla leków; podstawą ustalania tych norm nie jest przede wszystkim empiryczne doświadczenie milionów ludzi – konsumentów żywności i leków, a oderwane od życia przepisy prawne tworzone przez polityków, enigmatyczne „wyniki badań naukowców” i wypowiedzi tzw. autorytetów.
Jeśli mówienie o szkodliwości leków i szczepionek jeszcze wywołuje u „autorytetów” oburzenie, to nikt już nie zaprzeczy, że cukier szkodzi. A jednak producenci cukru śpią spokojnie, bowiem dzisiaj cukier obroni się sam. Doszło do paradoksu: pomimo istnienia dostępnej, jawnej wiedzy o szkodliwości cukru, cukier jest nadal powszechnie stosowany.