fbpx

Płukanie ust olejem

 

Nie będzie to typowa recenzja książki, którą ostatnio przeczytałam, lecz wskazanie wątku, który najbardziej mnie w niej zainteresował.

Książka dr. Bruce’a Fife’a pt. Płukanie ust olejem przedstawia metodę usuwania nadmiaru mikroorganizmów z jamy ustnej poprzez płukanie ust olejem, w szczególności – olejem kokosowym. Jama ustna jest miejscem bytowania licznych szczepów bakterii, w tym bakterii potencjalnie patogennych, które rzutują na kondycję zdrowotną nie tylko zębów i przyzębia, lecz także całego organizmu.

Wątek, który przykuł moją uwagę, jest niezwykle praktyczny, dlatego postanowiłam podzielić się nim z Państwem:  dotyczy zmiany liczby bakterii w jamie ustnej w ciągu dnia. Otóż najwięcej bakterii mamy rano, po przebudzeniu, stąd charakterystyczny, nie zawsze przyjemny posmak w ustach i ich zapach, jaki odczuwamy o tej porze. Poranne mycie zębów na niewiele się zdaje, gdyż szczoteczką do zębów i płukaniem ust jesteśmy w stanie usunąć tylko niewielką ilość mikroorganizmów. Największy ich spadek zauważalny jest po… posiłkach! Okazuje się, że przeżuwanie pokarmu wraz z śliną dokładniej wymiata małych gości (oczywiście resztki po posiłku pozostałe w okolicach zębów są dobrym podkładem do ponownego namnażania się drobnoustrojów, dlatego najlepiej myć zęby – lub przynajmniej płukać usta wodą – po każdym posiłku). Im dłuższa przerwa między posiłkami, tym większy przyrost bakterii. W nocy proces ten jest dodatkowo nasilany poprzez ustanie produkcji śliny. Natomiast płukanie ust olejem kokosowym okazuje się najskuteczniejsze – usuwa największą ilość bakterii. Dlatego warto wykonywać ten zabieg tuż po wstaniu z łóżka. Płukanie powinno trwać co najmniej 15 minut (na przykład w trakcie innych czynności toaletowych w łazience), szczegółowa technika wykonywania tego zabiegu opisana jest w książce.

I słowo komentarza ode mnie: unikajmy stosowania typowych płynów do płukania jamy ustnej, które można nabyć w sklepach, gdyż działają one zbyt mocno, usuwając mikroorganizmy sprzyjające naszemu zdrowiu. Można powiedzieć, że płyny te działają jak lokalny antybiotyk. Pamiętajmy, że antybiotyki osłabiają odporność, a właściwa mikroflora powinna zasiedlać nie tylko nasze jelita, lecz także cały odcinek układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej.

 

1 komentarz do “Płukanie ust olejem”

  1. Płukałam usta olejem kokosowym na zmianę z sezamowym przez kilka lat, dobra rzecz, ale nabawiłam się niestety tzw zmarszczek palacza… coś za coś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top