Poniżej została zamieszczona wypowiedź Pani Profesor Moniki Wszołek na temat książki „Żywność a zdrowie człowieka”, która już wkrótce się ukaże.
Pani Profesor jest absolwentką i doktorem nauk rolniczych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (studia magisterskie i doktoranckie, Wydział Technologii Mleczarskiej i Żywności), doktorem habilitowanym nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia ze specjalizacją w technologii mleczarstwa (tytuł nadany uchwałą Rady Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Krakowie), profesorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla w Krakowie, a także specjalistą ds. wdrażania systemów kontroli jakości, w tym systemu HACCP, w mleczarniach, zakładach przetwórstwa produktów zwierzęcych oraz w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego. Ponadto Pani Profesor odbyła liczne staże oraz brała udział w rozmaitych szkoleniach i konferencjach, w Polsce i za granicą, poświęconych tematyce przetwórstwa spożywczego, produkcji fermentowanych produktów mlecznych i serów, regionalnych produktów spożywczych, mikrobiologii, systemów zarządzania jakością żywności. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych. Za swoją pracę naukową i dydaktyczną została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2001 roku oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2008 roku.
***
Z racji wykształcenia zawsze interesowałam się żywnością, a moje badania skoncentrowane były na określaniu czynników, które wpływają na jej jakość. Z niepokojem obserwowałam, jak pogarsza się jakość żywności, w jaki sposób jest ona fałszowana i jakie mogą być tego skutki. W czasach, gdy studiowałam, na liście dozwolonych dodatków do żywności było mniej niż dziesięć substancji. Dzisiaj jest ich ponad trzysta. To niepokojące zjawisko, zwłaszcza w obliczu wzrastającej liczby osób cierpiących na alergie, nietolerancje pokarmowe i dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi. Uważałam, że jest to związane z jakością żywności i sposobem odżywiania się.
Poważnie tym tematem zainteresowałam się dopiero w chwili, gdy w swojej pracy dydaktycznej spotkałam późniejszą Autorkę książki „Żywność a zdrowie człowieka”, Panią Ewę Gierulę. Dzięki niej i jej zainteresowaniu zagadnieniami przedstawianymi przeze mnie na zajęciach i pytaniom dotyczącym wpływu procesów technologicznych na jakość przetwarzanych surowców zwróciłam uwagę na ten problem z naukowego punktu widzenia. Swoją pracę dyplomową Pani Ewa Gierula poświęciła porównaniu wpływu żywności naturalnej z wpływem żywności przemysłowo wytworzonej na zdrowie człowieka. Jej książka rozwija ten temat i kompleksowo omawia szerokie spektrum zagadnień związanych z zagrożeniami i korzyściami płynącymi ze spożywania różnych produktów spożywczych. Stanowi kompendium wiedzy na temat wszelkich czynników wpływających na jakość żywności, a więc na jej wartość odżywczą, a tym samym porusza kwestię jej oddziaływania na zdrowie zarówno dorosłych, dzieci, jak i noworodków urodzonych w prawidłowo odżywiających się rodzinach.
Drugi rozdział został poświęcony współczesnej żywności. Zagadnienie to często jest poruszane w zaleceniach żywieniowych. Autorka jednak dokładnie uzasadnia, dlaczego tak się dzieje, co sprawia, że książka jest przekonująca i skłania do zmiany zwyczajów żywieniowych. Kolejny rozdział poświęcony jest zdrowej diecie współczesnego człowieka.
W swojej pracy Autorka wykorzystuje w dużej mierze artykuły i książki naukowe, a treści te przedstawia prosto i klarownie, pomijając skomplikowane wywody naukowe, co czyni je zrozumiałymi dla każdego czytelnika. Książkę polecam wszystkim, którzy interesują się prawidłowym żywieniem i żywnością, oraz tym, którzy chcą wzmocnić swoją odporność niezbędną do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
dr hab. inż. Monika Wszołek, prof. UR w Krakowie