fbpx

Foliarze


1 stycznia 2020 normy na dopuszczalną gęstość mocy pól elektromagnetycznych w Polsce zwiększono stokrotnie: z 0,1 W/m2 na 10 W/m2. Ma to sprzyjać rozbudowie sieci 5G. Sprzeciw naukowców nie ma tu znaczenia. Narażenie zdrowia tych najbardziej wrażliwych – dzieci, również jest lekceważone. Najważniejsza jest “nowoczesność”.

 

Zapraszam Państwa do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. Foliarze, który ukazał się na kanale YouTube – Szuszumna Productions (reżyseria: Pablo Maria Tkacz, produkcja: Szuszumna Productions).

Zacznę od wyjaśnienia słowa użytego w tytule:

 

Foliarz – (pot., slang.) – osoba, która wierzy w teorie spiskowe, zjawiska paranormalne, pseudonaukowe teorie itp. Etymologia słowa: od czapeczek z folii aluminiowej mających rzekomo odbijać promieniowanie elektromagnetyczne, którym podejmowane są próby zawładnięcia umysłem (jedna z teorii spiskowych)

Źródło definicji: https://pl.wiktionary.org/wiki/foliarz

 

Jak rozróżnić „osobę normalną” od „foliarza”? Czytuję odpowiedź z Wykopedii:

Rozróżnienie osoby wierzącej w teorię spiskową, a zachowującą resztki rozsądku jest łatwe. Otóż wystarczy przedstawić zwolennikowi teorii spiskowej dowody czy proste logiczne konstrukcje podważające jego poglądy. […] Osoba mająca zdrowy rozsądek wejdzie z Tobą w dyskusję, pomyśli nad przedstawionymi argumentami, niekiedy nawet zmieni swoje poglądy. Foliarz z miejsca odrzuci wszystko, co mówisz.

Źródło wyjaśnienia: https://wykopedia.fandom.com/pl/wiki/Foliarz

 

Czy bohaterami filmu są rzeczywiście foliarze? Czy osoby wypowiadające się w nim uległy jakimś teoriom spiskowym? Przekonajmy się sami, oglądając film. Przedstawia on wypowiedzi m.in. naukowców, innych ekspertów, a nawet polityków i urzędników na temat przedsięwzięcia polskiego rządu, jakim jest wprowadzenie nowej technologii telekomunikacyjnej 5G w Polsce. Technologia ta wiąże się ze zwiększeniem ekspozycji ludności na sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne.

Wśród osób wypowiadających się w filmie znaleźli się m.in.:

 

  • Dr inż. Jerzy Gręba, specjalizacja – elektronika i systemy radiowe oparte na technice bezprzewodowej
  • dr hab. inż. Henryk Banach, Politechnika Lubelska
  • Dr Magda Havas, wykładowca na Uniwersytecie w Toronto
  • Dr Anthony Miller, emerytowany profesor Uniwersytetu w Toronto
  • Dr Barbara Gałdzińska-Calik, ekspert ds. pól elektromagnetycznych, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Justyna Czarnota, pracownik administracji samorządowej
  • Dr Jarosław Sachajko, poseł na sejm RP
  • dr hab. n. med. Alicja Bortkiewicz, Kierownik Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii, Instytut Medycyny Pracy
  • dr hab. Włodzimierz Klonowski, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
  • Stanisław Gawłowski, były przewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska
  • dr hab. inż. Janusz Mikuła, Politechnika Krakowska
  • Marta Patena, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa
  • Marek Jakubiak, poseł na sejm RP
  • Jarosław Jucewicz, radny Rady Miejskiej w Ciechocinku
  • dr hab. inż. Roman Kubacki, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

 

Informacje z końcowej planszy filmu:

 

Do końca roku 2019 Rząd zapowiedział 100-krotne zwiększenie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM), uzasadniając je naszym zacofaniem na tle większości krajów europejskich. Minister Środowiska negatywnie zaopiniował te zmiany, dlatego odebrano mu kompetencje w tej kwestii. Minister Zdrowia zlekceważył wszystkie krytyczne opinie środowisk naukowych w sprawie podniesienia norm. Od 1 stycznia 2020 obowiązuje Rozporządzenie zwiększające 100-krotnie dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych.

 

4 komentarze do “Foliarze”

  1. Pani Ewo, ale co robic zeby sie chronic? poza takimi oczywistymi jak uzywanie telefonu przez sluchawki, nie trzymanie przy glowie, uzywanie kabla a nie wifi i transmisji. jak chronic dom przed falami? Jak pani sobie z tym radzi? najgorzej w bloku mieszkac

  2. Nie znam łatwych rozwiązań. Uciekać na wieś, najlepiej zabitą dechami. A na poważnie – jednoczyć się i uświadamiać innych. Rozmawiać z sąsiadami w klatce. Zwołać zebranie. Zaproponować wymianę Wi-Fi na kable – w każdym mieszkaniu. Bojkotować ewentualne anteny na dachu budynku. Tak samo rozmawiać z dyrektorami przedszkoli i szkół, do których chodzą nasze dzieci. To wszystko trudne i żmudne, czasami beznadziejne. Ale lepiej robić cokolwiek w tej sprawie, niż nic. Ja mieszkam na wsi, w której obecnie mieszkańcy jednoczą się w proteście przeciwko planom budowy stacji bazowej telefonii komórkowej w pobliżu naszych domów.

  3. Pani Ewo,
    w jaki sposób można dowiedzieć się, czy są plany budowy stacji bazowych telefonii komórkowej w danej okolicy?

  4. W Starostwie Powiatowym – w Wydziale Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami. Poza tym jako obywatele mamy prawo do wglądu do dokumentacji i do otrzymania jej kopii. Warto o to prawo się upomnieć w przypadku gdyby urzędnicy chcieli nas zbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top