Co może być przyczyną autyzmu?
Przyczyny autyzmu i każdej innej choroby (nierównowagi) w organizmie wiążą się z rozwojem cywilizacji. Autyzmu, ani jakichkolwiek innych zaburzeń – czy to fizycznych, czy psychicznych – nie było wśród dziewiczych społeczności, jakie w pierwszej połowie XX wieku badał dr Weston Price (o badaniach i odkryciach Price’a piszę w mojej książce pt. Żywność a zdrowie człowieka).
Do przyczyn cywilizacyjnych chorób należą:
-
- Niedożywienie jakościowe; współczesna żywność – wytwarzana na skalę przemysłową i powszechnie dostępna – ma za mało substancji odżywczych.
- Czynniki toksyczne w środowisku, tj. elementy środowiska powodujące różnego rodzaju zakłócenia funkcjonowania organizmu oraz jego przyspieszone starzenie się. Do tych czynników należą m.in.:
-
-
- skażenie i wynaturzenie żywności (masowa produkcja żywności: pozostałości pestycydów, środków farmakologicznych, przetwórstwo przemysłowe);
- środki farmakologiczne (substancje zawarte w lekach, szczepionkach, materiałach stomatologicznych);
- chlorowane baseny;
- kosmetyki i środki czystości;
- przedmioty codziennego użytku, takie jak odzież, opakowania czy zabawki, wykonane z tworzyw sztucznych;
- dym papierosowy, spaliny samochodowe, zanieczyszczenia przemysłowe;
- promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące ze sztucznych źródeł;
- sztuczne oświetlenie o nienaturalnym spektrum światła – tzw. lampy energooszczędne: świetlówki – zwykłe i kompaktowe, lampy LED.
-
-
- Odejście człowieka od Natury:
-
-
- niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia;
- niewystarczająca aktywność fizyczna na świeżym powietrzu;
- opóźniony, skrócony, nieregularny i zakłócony sen;
- niewystarczający kontakt z przyrodą, roślinami i zwierzętami, a tym samym – z mikroorganizmami;
- ograniczenie bezpośredniego, żywego kontaktu z drugim człowiekiem, zaburzona sfera psychiczno-emocjonalna.
-
U dzieci z autyzmem stwierdza się m.in. dysbiozę jelitową, dysfunkcje układu neuroprzekaźnika GABA, zaburzenia w metabolizmie aminokwasów czy nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Czy stany te są PIERWOTNĄ PRZYCZYNĄ autyzmu? Nie, są raczej SKUTKIEM wpływu wyżej wymienionych czynników cywilizacyjnych stwarzającym dobre podłoże do rozwoju zaburzenia. Nie należy mylić przyczyn ze skutkami, jeśli chcemy podjąć właściwe działania. Probiotyki, leki stymulujące receptory neuroprzekaźników, środki wspomagające przemiany biochemiczne aminokwasów, czy suplementy mające zwiększyć odporność nie będą tu pierwszym rozwiązaniem. Przede wszystkim musimy się skupić na eliminacji lub przynajmniej ograniczeniu wpływu cywilizacyjnych czynników choroby. Nawet sama dietoterapia okazuje się bezskuteczna (lub jedynie chwilowo skuteczna), jeśli nie dostrzegamy istoty problemu. Dlatego w moim gabinecie dietetycznym analizuję z Pacjentami / Rodzicami małych Pacjentów całe spektrum środowiskowych czynników chorobowych związanych z cywilizacją – dietetycznych i pozadietetycznych, zanim przejdziemy do właściwej dietoterapii. Tę analizę przeprowadzam w ramach wywiadu wstępnego pełnego – są to trzy półtoragodzinne spotkania, ponieważ temat jest bardzo obszerny.
Na podstawie jakich badań naukowych pani wyciąga opisane treści?
Same badania naukowe są mierną podstawą wyciągania wniosków – z różnych przyczyn, choć oczywiście niektóre z ich wydają się bardzo wartościowe. Lepszą bazą jest doświadczenie kliniczne lekarzy, statystyka oraz korelacje czasowe i przestrzenne dwóch trendów – rozwoju cywilizacji i zapadania ludzkości na choroby. Mój artykuł porusza wiele czynników choroby i opiera się na moim wieloletnim zdobywaniu wiedzy i doświadczeniu – zawodowym i osobistym. Trudno jest mi w jednym komentarzu zebrać wszystkie źródła wiedzy teoretycznej, ale odsyłam Pana do wykazu źródeł w moich książkach, na kanale YouTube “Zdrowe Dzieci – Zdrowa Rodzina” na playliście “Promieniowanie elektromagnetyczne” (w opisie do każdego filmu), jak również do “Bazy wiedzy”, która się znajduje na stronie głównej tej witryny. We wspomnianej bazie wiedzy znajdzie Pan literaturę, wykłady, artykuły naukowe, filmy dokumentalne i strony internetowe, w których dojdzie Pan do informacji na temat związku przedstawionych przeze mnie czynników cywilizacyjnych z rozwojem autyzmu. Oczywiście przestudiowanie tych wszystkich materiałów zabiera ogrom czasu, mnie zabrało kilkanaście lat, ale bez samodzielnego podjęcia wysiłku zdobywania wiedzy nigdy nie będzie Pan pewny – samo poleganie na cudzych opiniach, artykułach takich, jak moje, czy badaniach tzw. naukowych, to stanowczo za mało, a wręcz – może okazać się bezskuteczne.