Ciekawe miejsca

 

 

Waldorfska Szkoła Podstawowa Istota

 

Kameralna, ciepła, serdeczna, inspirująca. Kochani Nauczyciele.

Potwierdzam, polecam, jako Mama Zdrowych Dzieci 🙂

 

 

Bardzo ważny jest rytm, najważniejszy. Dzień pełen pracy, a po nim noc, gdy się śpi. Głęboki wdech i spokojny wydech. Najpierw skupienie, później coś, przy czym się odpoczywa. To jest dobre, naturalne, tak to widzimy. Słyszymy więc wyraźnie rytm pór roku; Dziecko zanurza się w dookolnym świecie, gdzie raz opadają liście, by znów urosnąć. Potem rytm dnia, taki jego podział, by nie przemęczyć koncentracją ani nie rozleniwić. I tak na zmianę, bezustannie: dialektyka napięcia i odpoczynku, która jest wspaniałym motorem do działania. Rozwój Dziecka staje się więc procesem harmonijnym, bo zrytmizowanym.

Więcej – na stronie internetowej Szkoły: Istota

 

 

 

 

Bistro GotuJemy

 

to niezwykłe miejsce w Krakowie, w którym można spożyć 

dania z ekologicznych składników prosto od rolnika

 

 

Informacje ze strony internetowej Bistro GotuJemy:

 

Bistro GotuJemy to zupełnie nowy wymiar gastronomii stworzony przez społeczność, którą łączy pasja do jedzenia i chęć dzielenia się nią z pasjonatami dobrego smaku. Zwracamy uwagę na to co jemy i z jakiego źródła pochodzi jedzenie. Pozostałości tego co jemy zostają w naszym ciele przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest dla nas ekologia i brak chemii w składnikach potraw.

Jakość, świeżość oraz naturalna i sezonowa żywność tworzą wyjątkowość tego miejsca. Naszą misją serwowanie jedzenia najwyższej jakości.

Bazujemy przede wszystkim na certyfikowanych produktach ekologicznych od lokalnych rolników z Targu Pietruszkowego. Dlaczego? Zależy nam aby jedzenie dawało energię i było bez chemii.

Wszystkie dania są przygotowywane zgodne z kalendarzem sezonowości. Po prostu w Bistro GotuJemy zjesz to co w tej chwili jest dostępne Małopolsce.

Sezonowość jest u nas tożsama z lokalnością dlatego bazujemy tylko na produktach od okolicznych rolników.

 

Bistro GotuJemy – koncept i prowadzenie:

 

 

Justyna Kinasz

 

 

Adres i dane kontaktowe:

ul. Limanowskiego 16

30-535 Kraków

tel. +48 792 484 880

kontakt@bistrogotujemy.pl

 

 

 

 

Targ Pietruszkowy w Krakowie

 

znak-targu-pietruszkowego

 

 

Informacje ze strony internetowej Targu Pietruszkowego:

 

Główną misją działania Targu Pietruszkowego jest łączenie ludzi: klientów z lokalnymi (do ok. 150 km od Krakowa) dostawcami żywności. Sprzedaż jest bezpośrednia – od rolnika do Twojego koszyka. Celem Targu jest dostarczanie produktów ekologicznych, świeżych,  naturalnych i zweryfikowanych pod kątem stosowanej  „chemii”. Pamiętaj, że działamy non-profit!

Na Targu możesz poznać wytwórcę tego, co kupujesz. Wszystkie produkty sprzedają ich wytwórcy, którzy własnoręcznie uprawiają, hodują i produkują żywność. Osobiście odpowiadają też za jej jakość. Sprzedaż bezpośrednia sprawia, że mogą oni otrzymać godziwą cenę za swoją ciężką pracę.

Nikt z wystawców nie znalazł się na Targu z przypadku. Nasz zespół dba o to, aby sprawdzić gospodarstwo, z którego pochodzą produkty oferowane do sprzedaży. Istnieją dwa typy certyfikatów na Targu, które uprawniają do sprzedaży:

– certyfikat zewnętrzny : pochodzi z jednej z 20 polskich firm, które mają uprawnienia do nadawania ekologicznych certyfikatów. Takiej żywności już nie badamy.

– certyfikat pietruszkowy : Jeśli dany wystawca nie posiada certyfikatu zewnętrznego nasz zespół udaje się na miejsce, aby sprawdzić sposób wytwarzania żywności. W tym celu losujemy cyklicznie produkty, które są następnie badane w laboratorium pod kątem zawartości środków ochrony roślin i ich pochodnych, a mięso i ryby testujemy na obecność antybiotyków i sztucznych pasz. Wystawcy nie są uprzedzani o dacie pobrania próbek. Wyniki badań są jawne. Jeśli wynik badań jest pozytywny i okaże się, że wystawca w swoich uprawach korzystał w niedozwolonych przez nas środków, jest usuwany z Targu Pietruszkowego.